Parafia Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej, Kochanowskiego 11 51-602 Wrocław
Uwagi do dokumentu komisji synodalnej
Liturgia i sakramenty
- Które rozwiązanie w dokumencie uważam/y za dobre?
Punkt 5. Uważamy, że animator to potrzebna i ważna osoba, która może pomóc w pogłębianiu przeżywania liturgii w naszej parafii.
Punkt 78. Cotygodniowa adoracja byłaby cenną okazją do pogłębiania naszej wiary.
Punkt 14. Lektor będzie z jednej strony umożliwiał większe zaangażowanie świeckich w liturgię, z drugiej strony poprawa sposobu czytania Pisma Świętego umożliwi wszystkim większe przeżycie liturgii. W tej chwili zdarzają się sytuacje, w których sposób czytania (za szybko, niewyraźnie) powoduje trudność w odbiorze Słowa Bożego.
Punkt 6. Liturgia jest najlepszym sposobem większego zaangażowania świeckich
Zorganizowanie zespołu pozwoli włączyć w liturgię osoby, które do tej pory nie miały odwagi lub nie myślały o pomaganiu. Pozwoli to pogłębić wspólnotę.
Punkt 23. Uważamy, że w naszej parafii mogę okazać się przydatne 5-minutowe prelekcje przed niedzielnymi Mszami, które pozwolą wytłumaczyć wybrany aspekt, moment Mszy albo roku liturgicznego. Pozwolą one wszystkim pogłębiać wiedzę i zaangażują wiele osób świeckich.
Punkt 35. Kręgi biblijne powinny współtworzyć Niedziele Słowa Bożego - Które z rozwiązań należy pogłębić?
Punkt 60. Uważamy, że szansą na pogłębienie przeżywania liturgii i wzrost formacji jest większa celebracja wszystkich sakramentów. Nie tylko I Komunia, ale także jej rocznica oraz bierzmowanie są dobrymi momentami do rozmów z rodzicami, kursów formacyjnych oraz budowania wspólnoty
Punkt 22 Proponowane rozwiązania nakładają wiele obowiązków na animatora liturgicznego, które mogą się okazać nie do zrealizowania dla jednej osoby świeckiej. Należy przemyśleć, ile z obowiązków animatora może wykonywać proboszcz lub wikary. Można pomyśleć nad pomocą konkretnej jednej zaangażowanej osoby w konkretną Mszę Św.
Proponujemy również zadbanie o klęczniki w celu umożliwienia osobom starszym i chorym przyjmowanie Komunii na klęcząco. - Z czym się nie zgadzam/y? Dlaczego? Co proponuję w zamian?
Punkt 11. Uważamy, że sformułowania takie jak proboszcz wspólnie z animatorem mogą prowadzić do niezrozumienia lub rozmycia hierarchicznego sposobu funkcjonowania Kościoła. Obawiamy się, że część wiernych może odebrać zmiany jako współodpowiedzialność świeckich w sposób sprawowania liturgii. Wszystkie decyzje powinny ą być podejmowana przez proboszcza i wdrażane przez animatora.
Punkt 18 Część zespołu obawia się, że Komunia pod dwiema postaciami może prowadzić do jej profanacji oraz obawia się rozdawania jej osobom nieletnim. - Jakiego rozwiązania brakuje mi w dokumencie, z punktu widzenia mojej parafii lub wspólnoty?
Wydaje nam się, że w naszej parafii zamiast bardzo intensywnych kursów dla lektorów wystarczają comiesięczne spotkania. - W naszej parafii ze względu na możliwości techniczne próba oprawy muzycznej może przeszkadzać osobom modlącym się przed Mszą Św.
- Wydaje nam się, że zamiast druku można wykorzystać materiały cyfrowe: linki i informacje o materiałach w internecie.
- Które z rozwiązań należy pogłębić?
Punkt 46. Proponujemy parafialne i dekanalne drzwi otwarte wszystkich wspólnot.
Komunikacja, relacja, komunia - Które rozwiązanie w dokumencie uważam/y za dobre?
Punkt 47. W dzisiejszych czasach spotkania księży z parafianami są ważne ze względu na spadek liczby wiernych w kościele i potrzebę aktywnego przybliżania wiary.
Punkt 48. W naszej parafii przydałby się duszpasterstwo oraz klub seniora. Osoby chore powinny z jednej strony być objęte modlitwą, z drugiej strony ich modlitwa może być ofiarowana w różnych intencjach.
Formacja do współodpowiedzialności i misji - Które rozwiązanie w dokumencie uważam/y za dobre?
Punkt 77. Akcje miłosierdzia organizowane przez parafian są dobre zarówno pod względem wspólnoty jak i misji parafii
Punkt 86. Szczególnie cenne uważamy świadectwa małżonków, które pomogą zrozumieć rolę powołania do małżeństwa
Jakich rozwiązań potrzebujemy, aby młodzi ludzie znaleźli swoje miejsce w parafii?
Program duszpasterski po I Komunii, nie tylko schola i ministranci, ale również duszpasterstwo oraz wykorzystanie różnych istniejących grup (Skauci, Mali Misjonarze)
Warsztaty np. dziennikarskie gdzie połączona zostanie oferta świecka z rozwojem duchowym
Nabożeństwa na zewnątrz kościoła: droga krzyżowa, światła.